23 sierpnia podpisaliśmy umowę na dotacje w ramach Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027.
Niezmiernie miło nam poinformować, że rozpoczynamy realizację projektu w ramach którego w naszej Fundacji zostanie uruchomiony i prowadzony Klub Integracji Społecznej – czekaliśmy na ten moment długo. Reintegracja społeczna i zawodowa jest dla naszego Przedsiębiorstwa Społecznego sensem działań. Ten projekt dopełni Naszą misję „Wspierania człowieka ”
„Aktywne włączenie społeczne – KIS Fundacji Pro Omnis” to partnerski projekt współfinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 Priorytetu FEKP.08 Fundusze Europejskie na Wsparcie w Obszarze Rynku Pracy, Edukacji i Włączenia Społecznego, Działanie FEKP.08.20 Aktywne włączenie społeczne,.
Partnerem projektu jest Miasto Bydgoszcz, w tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
W ramach Projektu, zostanie utworzony i zarejestrowany nowy Klub Integracji Społecznej przy Fundacji Pro. W okresie do 31.08.2027 wsparciem zostanie objętych 36 osób (w tym 20 K) zamieszkujących Miasto Bydgoszcz, w zakresie szeroko rozumianej reintegracji społeczno-zawodowej (działania zgodne i realizowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym).
Projekt jest skierowany do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób wymienionych w art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym, które realizują / mają podpisany kontrakt socjalny i ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie własnym staraniem zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajdują się w sytuacji uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym.
Głównym produktem, który zostanie osiągnięty w ramach projektu jest umożliwienie 36 os (20K), z grupy docelowej, wyjścia z wykluczenia społecznego, poprawę swojej sytuacji życiowej, zaspokojenia potrzeb życiowych, powrót do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym, tj, reintegrację społeczno-zawodową.
Głównymi rezultatami realizacji projektu będą:
- dla 32 osób (18 K), poprawie ulegnie sytuacja społeczna;
- 13 osób (8 K) będzie aktywnie poszukiwać pracy;
- 11 osób (6 K) podejmie pracę;
- 21 osób (12 K) uzyska kwalifikacje;
Główne zadania projektu (realizacja łączna 36 miesięcy):
W Klubie prowadzone będą działania mające na celu reintegrację społeczno-zawodową UP. Realizacja reintegracji będzie odbywała się w ramach 3 zadań. Taka konstrukcja projektu pozwoli na pełne, najbardziej dopasowane metody wsparcia UP, z uwzględnieniem potrzeb i predyspozycji.
Podstawowym działaniem (realizowanym przez jednostkę organizacyjną partnera – MOPS w Bydgoszczy) jest ocena stanu, predyspozycji i potrzeb UP co pozwoli na najlepsze dopasowanie wsparcia, a co za tym idzie osiągnięcie zadowalających efektów realizowanego wsparcia.
Kolejnym zadaniem będzie szeroko rozumiane wsparcie społeczne, realizowane w dużej mierze poprzez personel projektu (przy udziale specjalistów zewnętrznych – przy specyficznych potrzebach), działanie to ma umożliwić chęć podjęcia kolejnych działań w zakresie powrotu UP na rynek pracy jak i odnajdowanie się w społeczeństwie (w szerokim rozumieniu).
Zadanie dotyczące reintegracji zawodowej będzie uzupełniało działania w zakresie reintegracji społecznej i wyposaży UP w niezbędną wiedzę i kwalifikację umożliwiające poruszanie się po rynku pracy i efektywne jej podjęcie i utrzymanie.
Całkowita wartość projektu: 2 284 305,61 PLN
Kwota dofinansowania EFS: 2 156 305,61 PLN
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie